Igår invigdes ett nytt kontor. Rummet är tänkt som en arbetsplats för en handfull personer (däribland mig och Andreas), men förhoppningsvis kommer det även kunna fylla en funktion som en samlingsplats för fler parter.
Som sig bör vid en invigning så inhandlade vi en tacksägelse-get här om dagen, vilken sedan slaktades på vår baksida. Tidigt igår morse kom sedan ett par väninnor och vi ägnade de kommande timmarna åt att beskära köttet, sjunga lovsånger och tillaga ett gäng olika rätter över eldarna ute i trädgården.
Samtidigt träffades männen i kontoret för en bön- och tacksägelsestund (vilket mynnade ut i ärligt delgivande och förbön för alla som var samlade), innan de gick hem till oss för att äta. Maten räckte åt alla och det fanns tillräckligt för de flesta att kunna ta hem några extra portioner till sina familjer.
Samanlagt var vi ett 20tal personer samlade och en finare invigning för ett kontor går inte att tänka sig!

Vilken annorlunda invigning!
GillaGilla